Logo Bridge Strona producenta okablowania Bridge

  • Bridge producent okablowania Audio/Video

FAQ

Co jest najważniejszą częścią systemu, przewody głośnikowe czy interkonekty?
Obie rzeczy są niezmiernie ważne. Używając lepszych interkonektów z tańszym przewodem głośnikowym będzie tak samo, jak przy użyciu lepszego kabla głośnikowego z tańszymi interkonektami. Jedyną różnicą jest to, że tańsze interkonekty mogą powodować brzęczenie a tańsze kable głośnikowe mogą redukować pasmo (skrajnie niskie lub wysokie tony mogą być ucięte).

Czy długość kabla wpływa na jakość dźwięku?
Tak, im krótszy kabel tym teoretycznie lepiej - ze względu na niższą rezystancję, oraz indukcyjność i pojemność. W praktyce jednak trudno zauważyć różnicę między przewodem różniącymi się 1m czy 2m. Taka różnica nie będzie miała większego wpływu na jakość. Nieco inaczej jest w przypadku kabli głośnikowych. Tutaj duże znaczenie ma współczynnik tłumienia, kltóry bezpośrednio wpływa na niskie tony. Jeżeli ten współczynnik w naszym amplitunerze wynosi kilkaset jednostek to przez przejściu przez kabel głośnikowy wartość ta spadnie do kilkudziesięciu. Dlatego jeśli zależy nam na potężnych basach, powinniśmy wybrać możliwie najgrubszy kabel głośnikowy oraz możliwie go skrócić tak by spadek współczynnika tłumienia był jak najmniejszy.

Jaki przekrój kabla głośnikowego kupić do moich głośników?
Najprościej dobrać jest kabel do mocy naszych głośników. Do kolumn frontowych i głośnika centralnego powinniśmy użyć kabla o większym przekroju, do słabszych głośników tylnych kabla o mniejszym przekroju. Sytuacja przedstawia się następująco: Moc kolumn 0 - 70 W - polecamy kabel o przekroju 1,5mm2 Moc kolumn 70 - 120 W - polecamy kabel o przekroju 2,5mm2 Moc kolumn 120 - 200 W - polecamy kabel o przekroju 4mm2 Przy wyborze kabla powinnismy zwrócić również uwagę na czystość miedzi z której kabel jest wykonany. Czystość miedzi określana jest w procentach. Im ten wskaźnik jest bliżej 100% tym kabel będzie wolniej się utleniał a przez to zachowywał bardzo dobre właściwości przenoszące prąd i dłużej będzie nam służył w niezmienionej formie. Czystość miedzi ma również bezpośredni wpływ na jakość dźwięku, dlatego tak ważne jest by kabel był wykonany z czystej miedzi beztlenowej.
FAQ Bridge